cialis online price
 
 
     
     
 
ID
ŞİFRE
   
  Şifremi Unuttum!!
 
 

Sahhan Network

Security Box içinde bulunan diğer güvenlik firmaları ile birlikte en son güvenlik açıklarını tespit eder ve bunları whitepaper olarak internete sunar

NOT: Kurumsal çözümler veya üyelik için mail atmanız gerekir. .

 

Türk Telekom JeTT Mesaj


 
Toplam Okunma : 4919
 

Yüksek çözünürlüklü TV yayınları geliyor 
DVD film formatının 3 katı yüksek kaliteye sahip. Çok yakında Türkiye'de...
İlk kez 1980'li yıllarda Japonya'da kullanılmaya başlanan, son yıllarda ise tüm dünyada yaygınlaşan yüksek çözünürlükteki (high definition-HD) TV yayınları Türkiye'de de yaygınlaşıyor.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, televizyon yayıncılığının geleceği olarak nitelendirilen HD yayınlar, özellikle son yıllarda büyük ekran LCD ve plazma TV'lerin yaygınlaşmasıyla, izleyiciler tarafından hissedilen bir ihtiyaç haline geldi.
Yapılan yayınların sunduğu düşük görüntü kalitesinin, söz konusu büyük ekran yeni TV'lerde görüntünün dağılmasına ve kusurlarının daha çok ortaya çıkmasına neden olduğu belirtilirken, çok kanallı ses gibi özelliklerden de mahrum durumda.

Standart TV yayınlarının görüntü çözünürlüğü en fazla 720x576 piksel iken, HD yayınlar 1980x1080 piksele kadar çıkan çözünürlükte gerçekleştiriliyor. Yani sunduğu yüksek görüntü kalitesiyle bilinen DVD film formatının bile yaklaşık 3 katı yüksek kaliteye sahip.
Standart yayınlarda genellikle tek kanal yani mono, az sayıda da 2 kanal yani stereo olan ses ise HD yayınlarda, sinemalarda kullanılan sistem olan 5.1 kanal dolby digital olarak bulunuyor.

-JAPONYA, ABD VE AVRUPA'DAN SONRA TÜRKİYE'DE-

İlk kez 1980'li yıllarda Japonya'da yapılmaya başlanan HD yayınlar, 2000'li yıllarda ABD ve Avrupa'da da yaygınlaşmaya başladı.

HD yayınları izlemek için, öncelikle kanalın HD yayın yapıyor olması gerekiyor. Şimdilik sadece uydudan gerçekleştirilen HD yayınları izleyebilmek için ise uydu alıcısı ve televizyon da HD uyumlu olmalı. Bunu televizyonun üzerinde bulunan ''HD Ready'' logosundan anlamak mümkün. 5.1 kanal sesi dinlemek için ise 5.1 kanal bir ses sistemine sahip olmak gerekiyor.

-HD YAYINLARIN GELECEĞİ-

İlk HD yayının yapıldığı ve yaygınlaştığı Japonya'da HD'den sonra gelecek yayın sistemi şimdiden oluşturulmaya başlandı.
''Super Hi-Vision'' ya da ''Ultra HD'' olarak adlandırılan söz konusu sistemde, yayınlar 7680x4320 piksel çözünürlükte ve ses ise 22.2 kanal olarak gerçekleştiriliyor.
Japon devlet televizyonu NHK'nin laboratuvarlarında yürütülen çalışma kapsamında, yeni yayın formatının 2015 yılında ülkede kullanılmaya başlanması planlanıyor.
 

 

(E-mail)

 

**

Bu makalenin Telif Hakları ve Kullanım Şartları

 

 

  Son Haberler
  BlackBerry L modeli fotoğrafları İnternet’e sızdı

  Windows 8 Tamamlandı!

  STEVE JOBS ÖLDÜ

  Windows 8 Açılış Süresi

  "Milli Google Earth" geliyor!

  NASA: 2012'de ne olacak ?!

  Mum ışığındaki gizli hazine!

  Windows 8'in videosu

  Google Motorola'yı satın aldı!

  Firefox 7.0 beta çıktı

Ayın yazılımı: Malwarebytes
Malwarebytes' Anti-Malware ile bilgisayarınıza bulaşıp yerleşen virüsler, solucanlar, truva atları, rootkitler, çeviriciler, casus yazılımlar ve malware denen kötü amaçlı tüm yazılımlara karşı sisteminizi taratıp temizleyebilirsiniz.
  Etiketler
 
Powered by a. alper şahan

Copyright © 1999 - 2011 sahhan.com