MCSE (Microsoft Certified System Engineer)

Ana Sayfa | MCSE Nedir?

Exchange Server Nedir? (2003-2007)

small logo
 

Exchange Server 2003 (v6.5) 28 Eylül 2003'te piyasaya sürüldü. Exchange Server 2003'ün desteklediği işletim sistemleri Windows 2000 Server (Service Pack 4 gerektiriyor) ve 32-bit Windows Server 2003'tür. Windows Server 2003'e benzer biçimde Exchange Server 2003 de farklı uyumluluk kiplerine sahiptir (yazılımı yükseltmek amacıyla). Bu özelliğin farklı konumlarda Exchange Server kurulumu bulunan büyük şirketler için yararlı olduğu gözlenmiştir.

Exchange Server 2003'teki yeni özelliklerden biri sistem yöneticilerinin sunucuyu kısa sürede erişilebilir kılmasını sağlayan gelişmiş afet yönetimi sistemidir. Bu sistem, sunucunun iletileri yedekten geri yüklemesi sırasında posta alıp göndermesi yöntemine dayanır. Microsoft Mobile Information Server'ın 2001 ve 2002 sürümlerinde bulunan yazılımların bazıları Exchange Server'a eklenmiştir. Outlook Mobile Access, sunucu tabanlı ActiveSync bunlara örnek olarak gösterilebilir. Gelişmiş virüs ve spam koruma yordamları ürüne eklenen diğer özelliklerdir. Bunun yanında, açık kaynak kodlu ve *nix tabanlı e-posta sunucularında sıkça kullanılan IP adresi, SPF ("Gönderici Kimliği") ve DNSBL süzgeçleri de ürünün özellikleri kapsamındadır. Başka bir yenilik ise posta yönlendirmedeki gecikmelerin önüne geçmek amacıyla gelen e-postaların tümüyle işlenmeden silinmesidir. Gelişmiş ileti ve ileti kutusu yönetimi yöneticilerin küçük işleri daha hızlı bir biçimde yapabilmelerine olanak tanır. Diğer özelliklerden anında haberleşme ve Exchange konferans sunucusu farklı ürünler yaratmak amacıyla bu ürünün kapsamı dışında tutulmuştur. Microsoft'un şu anki tutumu Microsoft Office, Microsoft Office Live Communications Server, Live Meeting ve Sharepoint'in bileşimi olacak bir yardımcı yazılım üretmektir. Exchange Server'ın günümüzdeki işlevi e-posta ve planlama olarak kabul edilmektedir.

Sürümler

Exchange Server 2003'ün standart ve ticari olmak üzere iki sürümü bulunmaktadır. Standart sürüm sunucu başına 16 GB'lık bir ileti veritabanına izin verir. Service Pack 2'nin ardından ürün, 75 GB'lık veritabanlarını desteklemeye başladı ancak 18 GB'lık varsayılan boyutun üzerine çıkabilmek icin Windows Kayıt Defteri'nde bazı değişiklikler yapmak gerekmektedir. Ticari sürüm 16 TB'lık veritabanı boyutuna izin verirken bir sunucuda kullanılabilecek veritabanı sayısı 20'dir.

Microsoft Small Business Server 2003 Standard ve Premium sürümlerinde bulunan Exchange Server 2003 yalnızca 32-bit sistemlerde çalışır.

İstemciler

Microsoft Exchange Server özel bir RPC protokolü olan MAPI/RPC'yi kullanır. Exchange Server'ın gelişmiş özelliklerini kullanabilen istemciler Microsoft Outlook, Novell Evolution ve Microsoft Entourage için üretilen son sürümüdür.

Exchange Server üzerinde saklanan e-postalara POP3 ve IMAP4 protokolleri üzerinden erişilebilir. (Bu protokoller sunucu üzerinde etkinleştirilmelidirler. Exchange Server'ın son sürümleri bu protokolleri devre dışı bırakmaktadır.) Bu amaç için kullanılabilecek bazı yazılımlar Outlook Express, Mozilla Thunderbird ve Lotus Notes'tur.

Exchange Server ileti kutularına web tarayıcısı yoluyla erişilebilir. Exchange Server'ın gezgin aygıtlarda kullanılmak üzere tasarladığı araç Outlook Mobile Access (OMA) adıyla anılır.

Windows Mobile 5.0 AKU2 ve üzeri sürümlerle birlikte kullanıldığında Exchange Server 2003 SP2 gezgin aygıtlara canlı e-posta aktarımı yöntemini destekler.

Bir önceki sürümün aksine Exchange Server 2003 anında haberleşme desteğinden yoksundur. Microsoft bu açığı kağatmak amacıyla Live Communication Server'ı geliştirmiştir.

Exchange 2003 Spam Süzgeci

Exchange Server 2003 birçok basit süzgeç yöntemi kullanır. Bunlar spam'i önleyebilecek kadar iyi olmasalar da posta kutusunun gereksiz yere dolmasını engelleyebilirler. Bir önceki sürümde bulunan gönderici adresi engelleme ve belirli bir alan adından gelen tüm postaları geri çevirme gibi özellikler Exchange Server 2003'te korunmuştur. Bu sürüme eklenen süzgeç yöntemleri ise şunlardır:

Bağlantı süzgeci
Karalistedeki adreslerden ya da elle oluşturulmuş IP adreslerinden gelen iletiler engellenir
Alıcı süzgeci
Sunucu üzerinde elle atanan alıcılara (yalnızca İntranet adresleri için geçerlidir) ya da sunucu üzerinde bulunmayan alıcılara gönderilen iletiler engellenir
Gönderici kimliği süzgeci
Bir tür SPF
Akıllı İleti Süzgeci
Sezgisel ileti çözümlemesi yoluyla iletileri engelleyen parasız bir Microsoft eklentisi

Exchange Server 2007

Exchange Server 2007, 2006 yılının son aylarında Microsoft'un yeni ürünlerinde benimsediği dağıtım politikası uyarınca yalnızca ticari müşteriler için piyasaya sürüldü. Yazılımın önemli özellikleri yeni kümeleme yetenekleri, 64-bit desteği, sesli haberleşme işlevi, web hizmetleri için gelişmiş arama yeteneği ve süzgeç betikler ve yeni bir Outlook Web Access arayüzüdür.

Exchange Server 2007 (v8) yalnızca Windows Server'ın 64-bit x86-64 sürümünde çalışır. Bu gereklilik yalnızca desteklenen üretim ortamlarına özgüdür ve 64-bit deneme sürümü kullanılabilir. Ne var ki, 32-bit destekli sistemlere sahip şirketlerin Exchange Server'ın yeni sürümünü kullanabilmeleri için donanımlarını güncellemeleri gerekmektedir. 64-bit destekli sunucular üzerinde çalışan şirketler de 2000 ya da 2003 sürüm sunucularını 2007'ye yükseltmek durumundadırlar.

Exchange Server 2007'nin ilk test sürümü (o tarihte "Exchange 12" ya da E12 olarak adlandırılıyordu) Aralık 2005'te çok küçük bir test öbeğine sunuldu. Microsoft Exchange ekibinin web güncesine göre Mart 2006'da daha geniş bir test öbeği yazılımı elde etme olanağı bulmuştur.[kaynak belirtilmeli] Microsoft 25 Nisan 2006 tarihinde yaptığı açıklamada yeni Exchange Server sürümünün Exchange Server 2007 olarak adlandırılacağını duyurdu.

Geliştirmeler.

Microsoft tarafından tanımlanan ilkesel gelişimler şöyle

* Koruma: Spam ve virüs koruması, veri uygulamalarına koşut kümeleme, gelişmiş güvenlik ve şifreleme
* Gelişmiş Bilgi İşçisi Erişimi: Gelişmiş zamanlama ve web erişimi, bütünleştirilmiş haberleşme
* Gelişmiş BT Deneyimi: 64-bit başarım ve ölçülebilirlik, komut satırı desteği ve yalınlaştırılmış arayüz, etkin yönlendirme
* Exchange Yönetim Katmanı: Sistem yönetimi için komut satırı destekli yeni bir katman (Windows PowerShell tabanlı). Katman kullanıcıları Exchange Server arayüzü kullanılarak yapılabilen tüm işlemleri yerine getirebilir, sık gereksinim duyulan ve karmaşık yapılı işleri kaydedilebilir, paylaşılabili ve yeniden kullanılabilir betiklere dönüştürebilirler. Exchange Yönetim Katmanı, Microsoft Exchange Server 2007'nin özelliklerini yönetmek amacıyla 375'ten fazla özgün komut içerir.[10]
* Kullanıcıların sesli ileti, e-posta ve fakslarını ileti kutularına kaydetmelerini, bu ileti kutularına cep telefonlarından ya da diğer kablosuz aygıtlardan erişmelerini sağlayan "bütünleştirilmiş haberleşme". Sesli komutlar e-postaların cep telefonu üzerinden dinlenebilmesini sağlar (ayrıca "Geç kalacağım" gibi birtakım basit iletiler gönderilebilir)
* Veritabanı boyutu üst sınırı kaldırıldı. Veritabanı boyutu donanım özelliklerine sıkı sıkıya bağımlı hale geldi.
* Bir sunucuda bulunabilecek veritabanı sayısı artırıldı (Exchange Server 2003'ün standart sürümünde 1 olan bu sınır 5'e yükseltildi, Exchange Server 2003'ün ticari sürümünde 20 olan rakam ise 50'ye çıkarıldı).

 

Ana Sayfa | Kurs İçeriği | Notlar | Ödevler | ©2009 A. Alper Şahan