MCSE (Microsoft Certified System Engineer)

Ana Sayfa | MCSE Nedir?

DHCP Nedir?

small logo

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)

TCP / IP ile yönetilen ağlarda adres yapılandırmalarını otomatik olarak yürüten servistir. IP (Internet Protocol) ün adresleme özelliğini kullanılır.
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol, yani Dinamik İstemci Ayarlama Protokolü), bir TCP/IP ağındaki makinelere IP adresi, ağ geçidi veya DNS sunucusu gibi ayarların otomatik olarak yapılması için kullanılır. Günümüzde neredeyse tüm ev ve halka açık ağlarda kullanılmaktadır,iş veya daha kontrollü bir bağlantı sağlanan yerlerde ise statik IP adresi tercih edilir.

DHCP mesajları

DHCP'de 6 çeşit mesaj vardır:

DHCP Keşfi

İngilizcede DHCP Discovery olarak anılan bu etapta, DHCP kullanıcısı 255.255.255.255 numaralı IP adresine (başka bir deyişle tüm ağa) "bir DHCP sunucusu var ise bana cevap versin" mesajı yollar. Bu mesajda kullanıcı en son IP adresini de söyleyebilir.

DHCP Teklifi (DHCP Offer Message)

Bir DHCP keşif mesajını almış olan DHCP sunucusu, ilgili kullanıcıya bir IP adresi teklifi verir. Bu etabın İngilizcesi DHCP Offer olarak anılır. İçeriği şu şekildedir:

* IP adresi
* Ağ maskesi
* Tüm ağa yayın adresi
* Ağdaki routerların listesi
* Alan adı
* DNS sunucularının listesi
* Teklifin son kullanım zamanı

NOT: Tüm DHCP teklif mesajları tüm bu bilgileri içermek zorunda değildir. Genelde IP adresi, ağ maskesi, DNS sunucularının listesi ve son kullanım zamanı yollanacaktır.

NOT2: Kullanıcı birden çok teklifi değerlendirmek zorunda kalabilir.

DHCP İsteği

Teklifi almış olan kullanıcı, tekrar 255.255.255.255 adresine (yani ağdaki tüm cihazlara) hangi DHCP teklifini kabul ettiğine dair bir DHCP istek mesajı yollar. İngilizcesi DHCP Requestdir.

DHCP Onayı

İstek kabul edildiğinde, DHCP sunucusu ilgili kullanıcıya DHCP onay mesajı (İngilizcede DHCP Acknowledge) yollar. Bu etaba gelindiğinde, ilgili kullanıcının DHCP teklifinde verilen ayarları yapmış olduğu varsayılır.

DHCP Bilgisi

Bir kullanıcı, daha fazla bilgi için DHCP sunucusuna bu mesajı gönderebilir. Örneğin, WPAD (İngilizcede Web Proxy Autodiscovery Protocol, yani Otomatik Vekil Sunucu Keşif Protokolü) ilgili ayarları almak için bu mesajı kulla

DHCP İadesi

IP adresine artık ihtiyacı olmayan bir kullanıcı, DHCP sunucusuna bu mesajı yollayacaktır. Bu sayede, o IP adresi başka bir kullanıcıya verilebilir. İngilizcesi DHCP Releasedir.

IP adreslerinin ekonomik kullanımı

DHCP'nin en büyük avantajlarından biri IP adreslerini kısıtlı bir süre için vermesidir. Bu sayede, DHCP iadesi yapılmamış olsa bile bir IP adresi tekrar tekrar kullanılabilir, ve IP havuzu ekonomik bir şekilde kullanılmış olur.

Linux'da ifconfig, Windows, MacOS'de ise ipconfig komutu DHCP detaylarına ulaşmak için kullanılabilir:

>ipconfig /all

Adres dağıtımında temel olarak

SCOPE (Kapsam): IP adres aralığı
LEASE TIME (Kira Süresi): Adresin ne süre ile kullanılacagını belirler.
Default Gateway : (Ag Gecidi)
DNS adresleri
WINS Adresleri

adresleri dağıtılır.

DHCP servisi server ve client olmak üzere iki farklı dosya ile çalışır.

XP, 2000, Vista gibi işletim sistemlerinde DHCP client servisi otomatik olarak yüklü gelir ve ip alınabilmesi için servisin açık olması gerekir.

Server işletim sisteminde ise DHCP client vardır ekstra olarak kurulması durumunda, DHCP Server serviside gelir ve IP dagıtma işlemine hazır hale gelir.

ICS (internet connection sharing)
Yerel ağda ip dağıtacak sunucu olmaması durumunda veya sunucuya tek baglantı yapılabilen durumlarda işletim sisteminin ip dağıtabildiği durumdur.

Bu bölümde ip adresi dağıtıldıgında dagıtan cihaz otomatik olarak 192.168.0.1 gibi bir ip adresi alır. Diger bilgisayarlar ise bu adres aralığından ip adresi alarak iletişim kurulur.

VPN gibi gelen bağlantı açan durumlarda da XP ip adresi dağıtabilir. Kısıtlı ip yapılandırmaları dağıtabilir.
 

 

DHCP de IP Dağıtma işlemleri

DHCP Discover: Client ın ip adresini alabilmesi için ortama gönderdiği broadcast paketidir. Paket Local agda DHCP server kim şeklinde bir yayın yapar.

FF-FF-FF-FF-FF-FF (Fiziksel Adreslerle iletişim broadcast mesajı ile yapılır.)

Kaynak Adres: 4C-00-10-17-0B-E6

Hedef Adres: FF-FF-FF-FF-FF-FF

DHCP OFFER:

Kaynak MAC : SERVERMAC

Hedef Adres: 4C-00-10-17-0B-E6

adresleri ile DHCP server kendi adresini client a yollar.

DHCP Request: Server ın MAC adresini ögrenen client bu adresten IP talep eder.

DHCPACK: Server için yupılandırması ve aralığı uygun ise ip adresini client a tahsis eder.

Cihazın MAC adresini ögrenmek için : ipconfig /all

 
 

 

ARP (Address Resolution Protocol)

IP adresi ile MAC adresinin cevrimini yapan protokoldür.

Kaynak: 192.168.1.5

hedef: 192.168.1.6 adresine ping nasıl çeker?

ARP tablosuna kayıt bakılır. TAbloda kayıt yoksa ortama 192.168.1.5 in kim oldugunu soran FF-FF-FF-FF-FF paketi gönderilir.

192.168.1.5 mac adresinin aa-bb-cc-00-11-22 gibi oldugunu bildirir. Bu kayıt ARP tablosuna kaydedilir. iletişim MAC adresleri üzerinden yapılır.

 

Komut Satırından

c:\> arp - a

komutu ile arp girişleri gözlemlenebilir.

Girişler Statik ve Dinamik olmak üzere iki şekildedir. Dinamik girişler PC ip adresine ulaşmak istediğinde otomatik olarak oluşur. Statik olanlar elle girilebilir.

c:\>arp -s 194.27.57.147 4c-00-10-71-e7-b9

 

 

Ana Sayfa | Kurs İçeriği | Notlar | ödevler | ©2009 A. Alper Şahan