MCSE (Microsoft Certified System Engineer)

Ana Sayfa | MCSE Nedir?

MCSE (Microsoft Certified System Engineer)

small logo

MCSE NEDİR?

MCSE (Microsoft Certified System Engineer) (Micorosft Serfifikalı Sistem Mühendisi) sertifkalı kişiler; Microsoft tabanlı bilgisayar ağlarında kurulum, bakım, sorun çözme, yeniden yapılandırma, destek gibi konularda uzmanlığını kanıtlamış sistem uzmanlarıdır.

Günümüzün rekabet ortamında şirketler bilgi teknolojilerini doğru ve etkin kullandıkları ölçüde başarılı olmaktadırlar. Şirket verimliliğini, çevikliğini ve etkinliğini artıran teknolojileri kullanmanın en önemli şartlarından biri güvenli network-sistem alt yapısına ve bunları yönetecek uzmanlara sahip olmaktır. Bu ihtiyaca cevap verecek kişiler iyi eğitim almış, sertifikalı System Expert(MCSE +S)?leridir. MCSE'ler, firmaların tüm network ve sistem alt yapılarını yönetip geliştirirler.

Şirket verimliliğini, çevikliğini ve etkinliğini artıran teknolojileri kullanmanın en önemli şartlarından biri güvenli network-sistem alt yapısına sahip olmaktır. Bu ihtiyaca cevap verecek kişilerin ISA ve güvenlik teknolojilerine hâkim olmaları gerekmektedir. Bilgi teknolojileri sektörüne girmek isteyen kişiler veya hali hazırda BT sektöründe kariyer yapan kişiler şirketlerin yaygın olarak kullandıkları Microsoft Windows Server 2003, Microsoft Exchange Server 2003 ve Microsoft ISA Server 2004 ürün ve teknolojilerine hâkim olmak zorundadır. Bu uzmanlıklarını ispatlayabilmek için Microsoft?un MCSE, : Messaging ve MCSE :Security sertifikalarına sahip olmaları gerekmektedir.

Microsoft NT, 2000, 2003 ve 2008 sürümleri ile server ailesi genişlemiş kurumlarında bu konuda destek alma ihtiyaçları artmıştır. Veri ağlarının gün geçtikçe dahada karmaşık bir hal alması, internet bağlantı hızlarının günden güne artması bu konularda uzmanlaşmış personele olan ihtiyacı artırmıştır.

MCSE sertikasına sahip olarak, kurumsal ağlarda çözüm geliştirebilir ve iş olanaklarından faydalanabilirsiniz. Sertifikalar sınavlarla verildiği için sınava hazırlığın tam, eksiksiz yapılması gerekir. Bunun yanında alınan eğitim de iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve uygulamada karşı karşıya kalınabilecek sorunlarda çözüm geliştirme kabiliyetini yükseltmek gerekmektedir. Sertifika altın bir bileziktir, üzerine siz zamanınızı, emeğinizi ve becerinizi katmadıktan sonra çok fazla anlam ifade etmeyeceği de bilinmelidir.

Eğitim ve iş hayatınızın başarı dolu geçmesi dileğimle.

A. Alper Şahan

MCSE+S, MCDBA, MCPD, CCNA, CCNP, CEH

 

Ana Sayfa | Kurs İçeriği | Notlar | Ödevler | ©2009 A. Alper Şahan